Víme vše o našich mazlíčcích?

Víme vše o našich mazlíčcích?

Když už začínáme mít jasno, jakého mazlíčka si pořídíme, začneme shánět o něm nějaké informace. „Zaručeně správných“ způsobů na jeho spokojený chov najdeme nepřeberné množství. Proto si musíme dávat pozor, odkud je získáváme.
krysa u klece

Například blog, kde dvanáctiletá dívka popisuje, jak svého klecového mazlíčka bere na zahradu a tam ho nechává volně pobíhat, nejsou tím správným zdrojem. Jestli je přesvědčená, že lekaví osmáci, nebo hbití křečci se jí neztratí, je na omylu. Tam bohužel často jsou neinformovaní i rodiče, kterým je jedno, jak se zvířátkem jejich potomek nakládá.  

Člověk, který má v sobě alespoň kousek zodpovědnosti, si nejdříve zjistí, kde jsou nějací zkušení chovatelé a od těch si dá poradit.
Vše o našich mazlíčcíchse můžeme dozvědět i v diskusích, které jsou pořádané ve skupinách na facebooku. Dlouholetí chovatelé, kteří se věnují chovu a i prodeji zdravých mláďat, nám určitě dobře poradí.

Velikost klece a její vybavení je základ. Čím zvířátko krmit. Ne každá směs, která je dostupná na trhu, je vhodná. Výrobci, aby měli určitou gramáž, nacpou klidně nevhodné, ale těžké kousky do sáčků a pak je dodávají do zverimexů.
bílý hlodavec

Většina z chovatelů ví, že i zvířátka zakoupená ve zverimexech nejsou úplně v pořádku. Bývají z příbuzenských svazků, tím pádem jsou náchylnější k nemocem, můžou mít nějakou degenerativní poruchu, a tím podstatně zkrácený život.

Správný chovatel by měl znát, jestli jeho zvířátko, je samotářský druh, nebo je potřeba, aby měl kamaráda. Pokud nechcete jednou přijít domů a najít klec plnou mláďat, pořiďte si stejné pohlaví. Jen musíte počítat s tím, že přijdou bitky o moc. Je jedno, jestli máte kluky, nebo holky. Vždycky musí být jedno zvířátko to dominantní. Někdy při bojích teče krev. Nepanikařte. Musí si to vyřešit.
střední křeček

A když ke staršímu pořídíte mládě a to si v pubertě začne „vyskakovat“, boje jsou delší. Jeden nakonec musí ustoupit. Teče krev, mlaďoch to nechce vzdát a občas je nutné zasáhnout.

To jsou chvíle, kdy se klepeme strachy, že to minimálně jeden z nich nepřežije. I to se může stát.

Proto někteří raději zvolí samotářského křečka.

 

Spousta dlouhodobých chovatelů, kteří prodávají mladé, si dávají pozor, by nikdy nebyli od příbuzného páru. Vozí si zvířata z ciziny a někteří jsou ochotní vám vypsat předky asi o tři až čtyři generace, abyste měli jistotu, že jsou ze zdravého chovu.

Bohužel, ale i tak se může stát, že ho přivezete domů a díky změně prostředí se tak vyděsí, že vám zemře. Nebo se může narodit se slabším srdíčkem a to ovlivní délku jeho života. Za to ale chovatel, který vám ho prodal, nemůže. Nedokáže to zjistit dopředu.

 

Lidé kupují zvířata ve zverimexech proto, že je litují. Ale i pro křečky existují chovné stanice. Pravda, zvířata nemají delší život, ale jsou zdravá, i když dražší než v obchodě. Nedávejte mu jíst nevhodnou stravu jenom proto, že je při její konzumaci mazlíček roztomilý a dobře se fotí. Je to živý tvor a zaslouží si důstojný život.

Víme vše o našich mazlíčcích?
4 (80%)5